Sztuczna inteligencja (AI) w spedycji. Czy sprzedaż bez udziału człowieka jest możliwa?
2802.2024

Sztuczna inteligencja (AI) w spedycji. Czy sprzedaż bez udziału człowieka jest możliwa?

Sztuczna inteligencja (AI) to wciąż aktualny i gorący temat. Firmy – zarówno te w branży TSL, jak i prowadzące inną działalność – zastanawiają się, jak wykorzystać ogromny potencjał nowej technologii. Spedycja jest jednym z obszarów, który coraz chętniej czerpie z osiągnięć i możliwości sztucznej inteligencji. W jakich obszarach zatem wykorzystywana jest AI i czy pewnego dnia pozbawi ludzi pracy?

Co to jest centrum logistyczne i jakie pełni funkcje?
1502.2024

Co to jest centrum logistyczne i jakie pełni funkcje?

Największe centrum logistyczne w Europie znajduje się nigdzie indziej jak w Polsce! Central European Logistics Hub zlokalizowane jest na terenie Łodzi. Stworzony przez Panattoni obiekt ma powierzchnię aż 630 000 metrów kwadratowych, czyli 63 hektarów. Dla porównania: będące aktualnie w budowie, największe w Małopolsce centrum logistyczne w Niepołomicach będzie mieć powierzchnię „zaledwie” 56 000 metrów kwadratowych.

Centra logistyczne to współcześnie niezbędny dla wielu działalności element spajający łańcuch dostaw i usług transportowych i spedycyjnych. Za ich istotnością dla funkcjonowania branży TSL przemawia fakt, że zainteresowanie centrami logistycznymi wciąż jest wysokie – zarówno na terenie Polski, jak i Europy powstają kolejne, ogromne kompleksy usługowe.

Transport kabotażowy - na czym polega?
3001.2024

Transport kabotażowy - na czym polega?

Spedycja, podobnie jak wiele innych rodzajów działalności, posługuje się charakterystycznymi terminami do opisu zjawisk mających miejsce w obrębie jej funkcjonowania. Niektóre z nich są bardziej, innej mniej intuicyjne w rozumieniu. Jednym z mniej zrozumiałych pojęć jest kabotaż (ang. cabotage).

Jakie są zalety logistyki kontraktowej?
1501.2024

Jakie są zalety logistyki kontraktowej?

Logistyka jest nieodłącznym elementem funkcjonowania każdego przedsiębiorstwa – zarówno tego działającego na mniejszą, jak i na większą skalę. Niezależnie od wielkości firmy dobrze zorganizowana logistyka i spedycja są kluczowe dla sprawnego rozwoju i ekspansji.


Optymalizowanie procesów logistycznych to podstawowy element na drodze ku zwiększeniu konkurencyjności firmy, a także zmniejszeniu kosztów i maksymalizacji zysków płynących z działalności. Sposobem na osiągnięcie tego celu jest logistyka kontaktowa.
 

Jakie innowacje są stosowane w branży logistycznej?
3012.2023

Jakie innowacje są stosowane w branży logistycznej?

Branża usług transportowych i spedycyjnych od kilku lat prężnie się rozwija, a prognozy przewidują, że w kolejnych latach również będzie rosła w siłę. Wiąże się to z dużą konkurencją wśród przedsiębiorców z branży TSL. Nic zatem dziwnego, że kolejne firmy szukają sposobów na wyróżnienie się na tle innych. Dziś wydaje się to niemożliwe bez wdrażania innowacyjnych rozwiązań, które mają na celu polepszenie wyników firmy, a także budowanie pozycji w oczach klientów i kontrahentów.

Na czym polega glokalizacja w transporcie?
1512.2023

Na czym polega glokalizacja w transporcie?

Glokalizacja to pojęcie, które powstało już w latach 80., jednak wówczas nie zaistniało w szeroko pojętej społecznej świadomości. Jego korzenie sięgają natomiast japońskiego słowa dochakuka, które oznacza indygenizację, czyli dostosowanie jakiegoś zjawiska o charakterze uniwersalnym do warunków społecznych i kulturowych danego państwa lub obszaru. Termin glokalizacja zaczął zyskiwać popularność w latach 90. XX wieku.

Jak zweryfikować wiarygodność firm transportowych?
3011.2023

Jak zweryfikować wiarygodność firm transportowych?

Prowadząc działalność gospodarczą, chcemy mieć pewność, że wszystko pójdzie sprawnie i przyniesie zysk. Nie inaczej widzą to producenci i logistycy, którzy zlecają transport profesjonalnym firmom. Outsourcing, czyli oddelegowanie innemu przedsiębiorstwu obowiązków związanych z jakimś elementem działalności, jest częstą formą współpracy między firmami. Zazwyczaj outsourcingowane są usługi takie jak rekrutacja, czy spedycja i przewóz.

Skuteczne sposoby na zoptymalizowanie łańcucha dostaw w branży
1511.2023

Skuteczne sposoby na zoptymalizowanie łańcucha dostaw w branży

Łańcuch dostaw to proces, który powadzony jest od momentu złożenia zamówienia przez klienta lub kontrahenta, aż do dostarczenia produktu lub usługi i rozliczenia transakcji. Zawiera w sobie wszelkie pomniejsze działania i zadania, takie jak planowanie, magazynowanie, realizację zamówień, transport itp. Głównym celem, a jednocześnie zaletą optymalizacji łańcucha dostaw jest oczywiście ograniczanie kosztów całego przedsięwzięcia. Oprócz tego dobrze zorganizowany proces pozwala na budowanie i utrzymanie konkurencyjności oraz przewagi nad innymi firmami.

Magazyny logistyczne - wymagania i warunki przechowywania zapasów
3010.2023

Magazyny logistyczne - wymagania i warunki przechowywania zapasów

Magazyny odgrywają niezwykle ważną rolę w procesie logistycznym. Duży ciężar sprawnego obrotu towarami w usługach transportowych i spedycyjnych leży po stronie magazynów. W końcu to one zajmują się odbieraniem artykułów i materiałów, ich odpowiednim przechowywaniem, a także wprawnym przygotowaniem do dalszej wysyłki. 

Od wiedzy i umiejętności osób pracujących na magazynie oraz zarządzających nim zależy, czy poszczególne towary będą odpowiednio przechowywane i zabezpieczone. Jest to szczególnie ważne w przypadku produktów wymagających specyficznych warunków, np. żywności i leków. Bez należytego zaaranżowania przestrzeni, mogą one ulec zniszczeniu.