Magazyn na wynajem – dlaczego warto wynająć magazyn dla swojego sklepu lub firmy?
1509.2023

Magazyn na wynajem – dlaczego warto wynająć magazyn dla swojego sklepu lub firmy?

Magazyny są nieodłączną częścią usług transportowych i spedycyjnych. To tam przechowywane są towary i to tam rozpoczynają swoją drogę do odbiorców. Powierzchnia magazynowo-przemysłowa wciąż się rozrasta, a w pierwszym kwartale 2023 roku osiągnęła prawie 30 milionów metrów kwadratowych. Do wynajęcia „od ręki” dostępnych jest niemal 2 miliony metrów kwadratowych powierzchni magazynowych, a deweloperzy i inwestorzy nie zwalniają – budują kolejne hale.

Jakie są najczęstsze wyzwania magazynowe?
3008.2023

Jakie są najczęstsze wyzwania magazynowe?

W ostatnich latach branża TSL odnotowuje niespotykane dotąd obroty i zyski, a dodatkowo z roku na rok zwiększa skalę świadczonych usług. Dzieje się tak z powodu dużego popytu na usługi transportowe i spedycyjne, co stwarza idealne warunki dla rozwoju tej gałęzi gospodarki.


Nieodłączną i niezwykle istotną częścią łańcucha dostaw jest magazynowanie towarów. Wraz ze wspomnianym zwiększeniem rozmiarów działalności firm z branży TSL, przedsiębiorstwa budujące i obsługujące hale magazynowe również stają przed ogromem nowych możliwości, a co za tym idzie – także wyzwań.
 

Cyfryzacja w logistyce - co warto o tym wiedzieć?
1508.2023

Cyfryzacja w logistyce - co warto o tym wiedzieć?

Proces cyfryzacji to bardzo ciekawy i rozwojowy temat, który jest obecny w wielu dziedzinach życia – często zachodzi niemal niezauważalnie, stając się częścią naszej codzienności. Nowoczesne technologie śmiało wkraczają w różne obszary gospodarki i przemysłu, a branża TSL jest środowiskiem, w którym mają idealne warunki do rozwoju.


Logistyka jest działalnością, w której priorytetowe są m.in. odpowiednie tempo pracy, eliminowanie błędów i sprawne analizowanie danych. W związku z tym cyfryzacja może okazać się obowiązkowym kierunkiem rozwoju przedsiębiorstwa. Już dziś wiele nowoczesnych oraz patrzących w przyszłość firm decyduje się na wykorzystywanie coraz to bardziej innowacyjnych technologii.
 

Transport morski – czym jest i jakie są jego najważniejsze funkcje w logistyce?
3007.2023

Transport morski – czym jest i jakie są jego najważniejsze funkcje w logistyce?

Kiedy myślimy o statku przemierzającym morza lub oceany najczęściej pierwszą rzeczą, jaka pojawia się przed oczami, jest statek wycieczkowy czy pasażerski. Zwiedzanie kolejnych portów, słońce, woda i drinki na pokładzie to wizja towarzysząca wielu osobom. Warto jednak pamiętać, że statki pasażerskie nie są jedynymi, jakie można spotkać na otwartych wodach czy w nadmorskich portach.


Każdego dnia po morzach i ocenach świata przepływają tysiące różnych statków, bez których nierzadko niemożliwe byłoby przetransportowanie wielu załadunków, utrzymanie ciągłości łańcucha dostaw, a w ostateczności – dostarczenie niezbędnych surowców, półproduktów czy towarów codziennego użytku.
 

Wyposażenie auta za granicą – o czym warto pamiętać?
1507.2023

Wyposażenie auta za granicą – o czym warto pamiętać?

Wakacje 2023 trwają w najlepsze. W trasę po krajach Europy ruszają nie tylko firmy świadczące usługi transportowe i spedycyjne, ale również urlopowicze, którzy w tym czasie chętnie odwiedzają różne zakątki na terenie Europy. W wakacyjnym zamieszaniu warto pamiętać o odpowiednim wyposażeniu samochodu. Podróżując po Europie samochodem – własnym czy wypożyczonym – niekiedy zapominamy, że w poszczególnych krajach obowiązują odmienne przepisy regulujące obowiązkowe wyposażenie pojazdu. 

Sztuczna inteligencja (AI) w transporcie
3006.2023

Sztuczna inteligencja (AI) w transporcie

Dziś artykuł, który zaciekawi wszystkich miłośników sztucznej inteligencji i nie tylko, bo AI jest w ostatnich miesiącach gorącym tematem, który wciąż pozostaje na językach nie tylko ekspertów, ale również użytkowników Internetu. Tempo rozwoju sztucznej inteligencji zapiera dech w piersiach, a jednocześnie budzi pewne wątpliwości – czy AI nie zabierze pracy różnym specjalistom?


Na ten moment bycie „zastąpionym” przez sztuczną inteligencję raczej nam nie grozi, jednak jej coraz szersze zastosowania sprawiają, że może być bardzo użyteczna w wielu branżach, a jedną z nich jest transport.

Efektywny łańcuch dostaw w logistyce – czym jest i na czym polega?
1506.2023

Efektywny łańcuch dostaw w logistyce – czym jest i na czym polega?

Mówi się, że czas to pieniądz – wszyscy żyjemy w pędzie, pracujemy i chcemy wypełniać nasze obowiązki szybko i efektywnie. Nie stać nas na marnowanie czasu, ponieważ często dzieje się to kosztem finansów lub odpoczynku, którego i tak mamy niewiele. Podobnie wygląda to w branży TSL.

Ta nieco potoczna, ale jakże prawdziwa analogia otwiera dyskusję o niezwykle ważnym elemencie logistyki, jakim jest łańcuch dostaw. Choć nazwa brzmi niewinnie, można stwierdzić, że proces ten stanowi trzon wszelkich działań firm świadczących usługi transportowe i spedycyjne.

Czym jest magazynowy system informatyczny WMS – jakie pełni funkcje i jakie przynosi korzyści w branży TSL?
3005.2023

Czym jest magazynowy system informatyczny WMS – jakie pełni funkcje i jakie przynosi korzyści w branży TSL?

Czy wiecie, że wraz z postępującym rozwojem branży TSL właściciele firm logistycznych i spedycyjnych poszukują kolejnych rozwiązań, które usprawnią ich codzienną pracę? Rozrastające się działalności wymagają zaawansowanego systemu wsparcia umożliwiającego sprawne i efektywne zarządzanie. 

Zrównoważona logistyka – jak prawidłowo o nią dbać we własnej firmie spedycyjnej?
1505.2023

Zrównoważona logistyka – jak prawidłowo o nią dbać we własnej firmie spedycyjnej?

Czy wiedzieliście o tym, że znaczna część gazów cieplarnianych emitowanych przez kraje Unii Europejskiej pochodzi z transportu? Transport drogowy i spedycyjny jest uważany za główne źródło zanieczyszczeń powietrza. Przeprowadzane badania pokazały, że firmy przemysłowe w mniejszym stopniu wpływają na zanieczyszczenie środowiska niż spaliny z samochodów ciężarowych i osobowych, które są zdecydowanie bardziej szkodliwe.