Elektroniczna wymiana danych w logistyce – czym jest i jakie ma znaczenie?
1503.2023

Elektroniczna wymiana danych w logistyce – czym jest i jakie ma znaczenie?

Elektroniczna wymiana danych (ang. Electronic Data Interchange) jest techniką służącą – jak sama nazwa wskazuje – do wymiany danych za pośrednictwem poczty elektronicznej. Polega na przesyłaniu dokumentów i informacji dotyczących logistyki czy spedycji w obrębie bazy danych jednego przedsiębiorstwa lub pomiędzy różnymi przedsiębiorstwami. EDI pozwala uporządkować i ustrukturyzować działalność, a także zmniejszyć lub całkiem wyeliminować obieg dokumentów papierowych.

Czym są procesy logistyczne i co oznaczają w praktyce w branży TSL?
2802.2023

Czym są procesy logistyczne i co oznaczają w praktyce w branży TSL?

Na pozór droga, jaką przemierzają produkty i wyroby od producenta do odbiorcy, wydaje się prosta i niezbyt skomplikowana. Prawda jest jednak zupełnie inna – im większe przedsiębiorstwo, im obszerniejszą prowadzi działalność, tym trudniejsze i bardziej złożone są procesy logistyczne, jakie stoją za jego sprawnym funkcjonowaniem.

Różnice między firmą transportową a operatorem logistycznym
1502.2023

Różnice między firmą transportową a operatorem logistycznym

Osobom, które na co dzień nie mają styczności z tą branżą na pierwszy „rzut oka”, trudno jest odróżnić firmę transportową, spedytora lub operatora logistycznego. Mimo że przedsiębiorstwa te skupiają się na tym samym obszarze działania, czyli na przewożeniu ładunków z jednego miejsca do drugiego, to jednak zajmują się one innymi czynnościami.

Usługa Fulfillment – czym jest i kiedy z niej skorzystać?
3001.2023

Usługa Fulfillment – czym jest i kiedy z niej skorzystać?

Coraz więcej firm decyduje się na rozszerzenie swojej działalności o handel internetowy. Równie wiele biznesów nie prowadzi w ogóle sprzedaży stacjonarnej, opierając się jedynie na handlu wysyłkowym. Przeniesienie, czy rozpoczęcie działalności w Internecie to ogromna możliwość dla wielu przedsiębiorców, ponieważ pozwala na znaczne zwiększenie grona potencjalnych klientów.


Niekiedy jednak prowadzenie działalności e-commerce staje się trudne i przytłaczające. Nawał zamówień może negatywnie wpływać na płynność obsługi, czy transport. Sytuacje, które wydają się na pierwszy rzut oka niezwykle pożądane, potrafią przysporzyć równie dużo kłopotów i stresu. Wtedy na ratunek przychodzi Fulfillment.
 

Na czym polega outsourcing usług logistycznych – jego wady i zalety?
1501.2023

Na czym polega outsourcing usług logistycznych – jego wady i zalety?

Przedsiębiorstwa świadczące usługi transportowe i logistyczne to ogromna i zróżnicowana grupa. Ich praca i doświadczenie są nieocenione – ułatwiają i usprawniają działanie wielu biznesów. Ta współpraca pomiędzy logistykami a przedsiębiorcami – właścicielami mniejszych działalności – często umożliwia im rozwój działalności i sprawną dystrybucję produktów.


Jedną z usług, jaką oferują przedsiębiorstwa logistyczne, jest outsourcing. Skorzystanie z pomocy doświadczonych logistyków czy spedytorów to sposób na optymalizowanie kosztów i budowanie przewagi nad konkurencyjnymi biznesami.
 

Transport towarów wrażliwych a system SENT?
3012.2022

Transport towarów wrażliwych a system SENT?

Usługi transportowe i spedycyjne to branża, która z każdej strony otoczona jest różnymi przepisami prawnymi. Spedytorzy i logistycy pracujący na danym obszarze terytorialnym muszą pochwalić się znakomitą znajomością przepisów zarówno na szczeblu krajowym, jak i międzynarodowym. Bez przyswojenia obowiązującego prawa, niemożliwe jest poprawne zorganizowanie bezpiecznego i legalnego przewozu dóbr czy osób.


Jedną z ustaw, które mają wpływać na bezpieczeństwo, jest przyjęta w 2017 roku Ustawa o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi. Następstwem uchwalenia tego aktu prawnego jest obowiązek rejestrowania i aktualizowania przewozu przez terytorium Polski tzw. towarów wrażliwych.
 

Czym są opóźnienia dostaw w branży TSL? Czy istnieją skuteczne sposoby na ich uniknięcie?
1512.2022

Czym są opóźnienia dostaw w branży TSL? Czy istnieją skuteczne sposoby na ich uniknięcie?


Akronim TSL odnosi się do przedsiębiorstw, które w ramach swojej działalności skupiają się wokół transportu, spedycji i logistyki. Realizowane przez nie zlecenia budują złożoną sieć powiązań. Przedsiębiorcy wzajemnie korzystają ze swoich usług, czy zakupują produkowane towary. Niestety im więcej takich konotacji, tym większe prawdopodobieństwo, że coś może nie pójść po myśli zaangażowanych osób i z różnych, niezależnych od siebie powodów mogą powstać opóźnienia w realizacji zamówień i dostawach.

Automatyzacja procesów logistycznych – czym jest i na czym polega?
3011.2022

Automatyzacja procesów logistycznych – czym jest i na czym polega?

Automatyzacja jest procesem, który odbywa się nie tylko w spedycji, ale również w wielu innych obszarach działalności człowieka. Najprościej rzecz biorąc, polega ona na znacznym ograniczeniu lub zastąpieniu ludzkiej pracy przez pracę maszyn, które samoregulują się i nie wymagają stałej kontroli ze strony człowieka.


Branża logistyczna szczególnie upodobała sobie automatyzację procesów. I choć wdrożenie nowych rozwiązań jest skomplikowaną i złożoną operacją, przynosi niewątpliwe korzyści przedsiębiorcom, którzy zdecydują się na ten krok.
 

Nowoczesne technologie w branży TSL – jakie są?
1511.2022

Nowoczesne technologie w branży TSL – jakie są?

Trudno wyobrazić sobie usługi transportowe i spedycyjne bez specjalistycznego sprzętu i oprogramowania, które wspomaga pracę wszystkich pracowników. Branża TSL od lat wykorzystuje różne technologie, np. RFID czy AIDC, jednak dzięki ciągłemu rozwojowi IT, możliwe jest tworzenie i wdrażanie nowych systemów, które w coraz większym stopniu ułatwiają pracę logistyków, spedytorów i osób odpowiedzialnych za transport.