W dzisiejszych czasach, w obliczu dynamicznie zmieniającego się rynku oraz rosnących oczekiwań klientów, efektywna logistyka staje się kluczowym elementem sukcesu każdego przedsiębiorstwa. Firma Regesta SA, jako jeden z liderów branży logistycznej, doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak istotne jest wykorzystywanie nowoczesnych technologii. Jednym z najważniejszych narzędzi wspierających zarządzanie magazynem jest system WMS (Warehouse Management System).
To zjawisko, które w ostatnich latach zyskuje na znaczeniu, napędzane przez dynamiczny rozwój e-commerce, wzrastający popyt na usługi logistyczne oraz zmiany w podejściu do łańcucha dostaw. Wzrost e-commerce, globalizacja rynków oraz zmieniające się potrzeby konsumentów spowodowały, że boom magazynowy w Polsce i Europie stał się zjawiskiem, które cały czas zyskuje na znaczeniu. Jakie są kluczowe czynniki napędzające ten trend? Jakie wyzwania stawia przed branżą magazynową? Przyjrzyjmy się bliżej temu fascynującemu zjawisku.
Niezależnie od obranej drogi przewozu, funkcjonowanie usług transportowych i spedycyjnych byłoby niemożliwe bez odpowiedniej dokumentacji. Aby towar mógł wyruszyć w podróż, niezbędne jest przygotowanie kluczowego dokumentu, jakim jest list przewozowy, a konosament jest jego specyficznym rodzajem.
CBM jest jedną z jednostek powszechnie stosowanych w transporcie (i nie tylko). Jak wiele innych wskaźników pozwala przede wszystkim na ujednolicenie, ułatwienie i usprawnienie pracy, a w szerszej perspektywie również poprawę jakości świadczonych usług, obniżenie kosztów związanych z przewozem towarów i wzrost konkurencyjności na tle innych firm. Dlatego właśnie warto wiedzieć, co kryje się za skrótem CBM, a także, jakie jest jego znaczenie w usługach transportowych i spedycyjnych.
W czasach rosnącej świadomości ekologicznej i potrzeby zrównoważonego rozwoju, transport ma kluczowe znaczenie w kontekście ochrony środowiska. W branży spedycyjnej, zwłaszcza w przypadku samochodów ciężarowych, efektywność ekonomiczna i ekologiczna stają się coraz ważniejszymi aspektami. Dlatego coraz więcej firm spedycyjno-transportowych, decyduje się na szkolenie swoich kierowców z zasad eco drivingu, czyli ekologicznej jazdy. W tym artykule przedstawimy, dlaczego warto inwestować w takie szkolenia.
O dobrostan pracowników warto zatem dbać. Pozostaje pytanie, jakie cechy ma sprzyjająca temu kultura pracy.
Usługi transportowe i spedycyjne należą do branży prężnie i dynamicznie rozwijającej się, jednocześnie opierają się na pewnych stałych i niekiedy niezmiennych zasadach. Choć w pierwszej chwili brzmi to niewykonalnie, takie połączenie jest możliwe. Intensywny wzrost branży TSL ma miejsce nie tylko dzięki zwiększonemu popytowi na usługi, ale również dobrej organizacji pracy. FIFO i FEFO to popularne strategie służące do wyceny i segregacji produktów, a także zarządzania zapasami. Zastosowanie stabilnych i dobrze sprawdzonych metod takich jak FIFO i FEFO umożliwia maksymalizowanie zysków i ograniczenie kosztów związanych ze stratami. Warto zatem wiedzieć, na czym dokładnie polegają strategie.
Słowo fracht pochodzi z języka niemieckiego (niem. Fracht) i początkowo odnosiło się jedynie do transportu towarów drogą morską. Jednak wraz z upływem czasu tego pojęcia zaczęto używać również w kontekście innych form przewozu. Dziś fracht jest nierozerwalnie kojarzony przede wszystkim z transportem drogowym.
Procedury celne stanowią nieodłączny element branży TSL. Wiedzą o tym wszyscy, którzy podjęli się importu lub eksportu towarów z zagranicy. I choć świadcząc usługi transportowe i spedycyjne w Polsce lub w Unii Europejskiej nie trzeba martwić się kwestią cła, to przy przekraczaniu granic europejskiej wspólnoty, należy przygotować się na procedury celne.