Spedycja i transport – dwa pojęcia, które bardzo często stosuje się wymiennie, ale nie wszyscy wiedzą, że znacznie się od siebie różnią. Logistyka jest pojęciem, które spaja obie dziedziny. Spedycja jest częścią logistyki a transport wchodzi w skład działań spedycyjnych.
Zacznijmy od wyjaśnienia terminów…
Transport to zespół czynności związanych z przemieszczaniem osób i dóbr materialnych za pomocą odpowiednich środków; obejmuje zarówno samo przemieszczanie z miejsca na miejsce, jak i wszelkie czynności konieczne do osiągnięcia tego celu; tj. czynności ładunkowe (załadunek, wyładunek, przeładunek) oraz czynności manipulacyjne (np. opłaty); także dział gospodarki świadczący usługi polegające na przemieszczaniu osób i ładunków; t. bywają też nazywane zespół osób lub partia przemieszczanych ładunków.
Jak dzieli się transport?
- transport drogowy,
- transport kolejowy,
- transport morski,
- transport powietrzny,
- i wiele innych nie ograniczających się wyłącznie od środka przewozu.
Najważniejsze ogniwo w procesie logistycznym to…
Transport! To właśnie dostarczenia towaru na czas w określone miejsce decyduje o skuteczności podjętych działań.
Spedycja to przewóz i dostawa towarów wykonywane przez przedsiębiorstwo przewozowe. W jej zakres wchodzą również:
- przyjmowanie zleceń spedycyjnych,
- doborze odpowiedniego środka transportu,
- zawieraniu umów,
- ubezpieczaniu ładunków,
- wykonaniu odprawy celnej,
- przygotowaniu i odbiorze przesyłki,
- przekazaniu przesyłki odbiorcy.
Co jeszcze może wchodzić w pozostałe czynności spedycji? Na pewno składowanie przesyłek, ich sprzedaż, wykonywanie cesji praw oraz podejmowanie należności za przesyłkę.
Umowa transportowa a umowa spedycyjna
Po której stronie leży większa odpowiedzialność? Po stronie spedytorów niż osób zaangażowanych w sam transport. Usługi transportowe odbywają się na mocy umów przewozowych, w których przewoźnik bierze na siebie zobowiązanie dostarczenia określonego towaru (lub osób) w odpowiednie miejsce i o określonym czasie. Przewoźnik może zlecić to zadanie innemu podmiotowi, ale nadal na nim spoczywa odpowiedzialność za spełnienie zapisów umowy przewozu.
Zasadnicza różnica…
Największa różnica między transportem a spedycją? Na pewno odpowiedzialność za działania. Działania spedytora znacząco wybiegają poza sam transport i odnoszą się do kompleksowego wsparcia w przewozie. Dlatego jeżeli zależy nam na pomocy w kompletowaniu dokumentów czy odprawie celnej a nie tylko na samym transporcie ładunku, powinniśmy zgłosić się do firmy spedycyjnej.
Co w takim razie jest korzystniejsze?
W przypadku, kiedy zależy nam tylko i wyłącznie na transporcie elementów małogabarytowych, do których nie jest nam potrzebny specjalistyczny samochód oraz specjalne pozwolenia powinniśmy zdecydować się na usługę samego transportu, ponieważ jest to tańsze rozwiązanie. Natomiast kiedy do przetransportowania mamy sprzęt specjalistyczny, gdzie będą potrzebne odpowiednie samochody transportowe, lepiej zdecydować się na usługę spedycji. Otrzymamy wtedy pełny zakres usług – poprzez zgromadzenie odpowiedniej dokumentacji i pozwoleń, wybór odpowiadającego nam pojazdu oraz profesjonalny transport z punku A i B.
W REGESTA S.A. oferujemy kompleksowe usługi transportowe oraz spedycyjne. Jak wiadomo w przypadku usług liczy się wysoka jakość, którą my gwarantujemy podczas współpracy. Dbamy o pracowników oraz sprzęt, a do każdego zlecenia podchodzimy sumiennie i z zaangażowaniem. Punktualność i bezpieczeństwo to nasze hasła przewodnie.