CBM jest jedną z jednostek powszechnie stosowanych w transporcie (i nie tylko). Jak wiele innych wskaźników pozwala przede wszystkim na ujednolicenie, ułatwienie i usprawnienie pracy, a w szerszej perspektywie również poprawę jakości świadczonych usług, obniżenie kosztów związanych z przewozem towarów i wzrost konkurencyjności na tle innych firm. Dlatego właśnie warto wiedzieć, co kryje się za skrótem CBM, a także, jakie jest jego znaczenie w usługach transportowych i spedycyjnych.
Czym jest CBM?
CBM, czyli metr sześcienny lub też kubik (ang. cubic meter) jest jedną z podstawowych jednostek objętości. CBM obliczany jest na podstawie trzech wymiarów opakowania towaru, czyli długości, szerokości i wysokości podawanych w metrach, i ma bardzo duże znaczenie w logistyce oraz spedycji.
Dzięki CBM możliwe jest określenie, ile miejsca zajmuje ładunek, co ma kluczowe znaczenie zarówno przy planowaniu i optymalizacji przestrzeni załadunkowej, jak i zwiększaniu efektywności transportu oraz szukaniu oszczędności i obniżaniu kosztów przewozu.
Do czego wykorzystuje się i jakie znaczenie ma CBM?
CBM, jako podstawowa jednostka objętości wykorzystywana w logistyce i transporcie, ma niezwykle duże znaczenie. Umożliwia przede wszystkim lepsze i bardziej efektywne zarządzanie przestrzenią załadunkową niezależnie od sposobu transportu. CBM jest również bardziej miarodajną jednostką niż waga ładunku, która nie pozwala tak dokładnie zaplanować przewozu.
Planowanie załadunku i optymalizacja przestrzeni
CBM ma ogromne znaczenie w transporcie ładunków. Odpowiednia organizacja i planowanie załadunku są istotne zarówno w przypadku statków, jak i samolotów. Określenie dokładnej kubatury towaru pozwala odpowiednio zaplanować jego przewóz. Precyzyjne obliczenia umożliwiają maksymalne wykorzystanie dostępnej powierzchni. Przyczynia się to do zwiększenia efektywności, a także obniżenia kosztów dla poszczególnych nadawców.
Koszty transportu
Niewiele rzeczy na tym świecie można dostać za darmo. Podobnie w branży TSL – tutaj też wszystko kosztuje – zarówno przewóz towarów, jak i pusta, niewykorzystana przestrzeń. Znajomość objętości poszczególnych towarów czy załadunku pozwala logistykom i spedytorom maksymalnie wykorzystać dostępne miejsce. Klienci często płacą nie za wagę towarów, ale za ich kubaturę. W takim przypadku niepoprawne określenie ich objętości może wiązać się z większymi kosztami dla klienta, lub stratami dla przewoźnika, który źle wyliczy stopień zapełnienia powierzchni.
CMB a transport morski
W transporcie morskim wyróżnia się dwa rodzaje załadunku kontenerów: Full Container Load (pol. transport wielkogabarytowy) i Less Container Load (pol. transport drobnicowy). O FCL mówi się w przypadku, kiedy kontener wypełniony jest w całości załadunkiem od jednego nadawcy, natomiast w LCL jeden kontener zapełniają przesyłki drobnicowe pochodzące od różnych nadawców.
W obu przypadkach dzięki CBM możliwe jest optymalne wykorzystanie przestrzeni. W pierwszym (FCL) dokładna znajomość objętości towarów pozwala optymalnie zaplanować wykorzystanie całej powierzchni kontenera, a także unikać pustych przestrzeni i tym samym minimalizować koszty przewoźnika, natomiast w drugim (LCL) umożliwia zarządzanie przestrzenią poszczególnych kontenerów i zmniejszanie kosztów transportu dla każdego nadawcy.
Podsumowanie
W Regesta SA, CBM jest kluczowym wskaźnikiem przy planowaniu transportu, ponieważ pozwala na:
- Optymalizację przestrzeni ładunkowej - Dzięki znajomości objętości ładunku, firma może dokładniej planować, ile towarów zmieści się w danym pojeździe, co wpływa na efektywność kosztów;
- Planowanie logistyczne - Wiedza o tym, jak dużo miejsca zajmuje towar, pozwala na lepsze planowanie tras i metod transportu;
- Zarządzanie magazynem- W przypadku przechowywania towarów, znajomość CBM jest istotna do efektywnego zarządzania przestrzenią magazynową.
Jeśli potrzebujesz szczegółowych informacji na temat usług transportowych oferowanych przez Regesta SA najlepszym rozwiązaniem będzie bezpośredni kontakt. Możesz odwiedzić naszą stronę internetową, gdzie znajdziesz informacje o oferowanych usługach, formularze kontaktowe. Jeśli masz konkretne pytania, chętnie pomożemy.