Port Gdańsk jest aktualnie największym polskim portem, ale jego historia sięga aż XIV wieku. Już wtedy był istotnym punktem dla międzynarodowego handlu i przemysłu.
Dzięki stałemu rozwojowi w 2023 roku był jednym z największych europejskich portów. Ostatnie lata są szczególne pod kątem sukcesywnego wzrostu przeładunku. W 2021 roku przeładowano tam 53,2 mln ton, w 2022 68,2 mln ton, a w 2023 aż 81 mln ton. Dane te pokazują, jak dynamicznie rozwija się działalność Portu Gdańsk, oraz jak istotny jest on dla handlu w Środkowej i Wschodniej Europie.
Dlaczego Port Gdańsk jest tak ważny?
Port w Gdańsku ma ogromne znaczenie nie tylko dla gospodarki Polski, ale również usług transportowych i spedycyjnych w regionie. Świetna lokalizacja, ciągły rozwój i zwiększanie możliwości przeładunkowych, to tylko niektóre z czynników stojących za dynamicznym rozwojem portu.
Szeroki zakres obsługi
Port Gdańsk nieustannie inwestuje w rozwój i rozbudowę, tak aby stale powiększać zakres świadczonych usług. Dzięki rozwiniętej infrastrukturze polski port jest niezwykle uniwersalny i pozwala na spedycję wielu rodzajów towarów, m.in. kontenerów, paliw płynnych, ładunków energetycznych, drobnicy, produktów chemicznych, drewna, stali, elementów przemysłu samochodowego (również samochodów), ale także żywności. Oprócz odpowiedniej infrastruktury port sukcesywnie automatyzuje oraz wprowadza cyfryzację procesów i systemów. Dzięki temu możliwe jest efektywne zarządzanie przepływem towarów, co pozwala na szybki bezpieczny przeładunek i transport towarów.
Port Gdańsk może obsługiwać wiele rodzajów statków – zarówno kontenerowce, jak i statki ro-ro. W porcie możliwy jest również przeładunek kontenerów. Szybkie i sprawne rozładowywanie i ładowanie kontenerów czynią Gdańsk atrakcyjną lokalizacją dla międzynarodowego przewozu. Dodatkowo tor głębokowodny ma aż 17 metrów głębokości, dzięki czemu możliwe jest przyjmowanie statków o zanurzeniu do 15 metrów.
Sytuacja geopolityczna
Sytuacja geopolityczna ma ogromne znaczenie dla gospodarki, w tym również spedycji i transportu. Wojna w Ukrainie wpłynęła na wzrost przeładunku w Porcie Gdańsk ze względu na nałożenie na Rosję sankcji. Wymusiły one konieczność przemodelowania istniejących globalnych i europejskich łańcuchów dostaw, co wymusiło poszukiwanie alternatywnych tras transportowych. Wspomniane strategiczne położenie Portu Gdańsk sprawiło, że stał się on atrakcyjnym wariantem nowych szlaków, dzięki czemu wzmocniła się pozycja Polski w kontekście przewozu towarów w regionie Bałtyku.
Lokalizacja i infrastruktura transportowa
Lokalizacja Portu Gdańsk jest jego ogromną zaletą. Położenie portu w centralnej części południowego wybrzeża Morza Bałtyckiego odgrywa niebagatelną rolę w znaczeniu Portu Gdańsk w regionie. Bliskość krajów takich jak Ukraina, Białoruś, Rosja oraz Niemcy podnosi atrakcyjność portu w oczach zagranicznych kontrahentów. Strategiczne położenie sprawia również, że port w Gdańsku jest punktem tranzytowym i niejako regionalnym centrum handlu morskiego dla Europy Środkowej i Wschodniej, stanowi element Korytarza Transportowego Bałtyk-Adriatyk (BALTAD).
Co istotne, Port Gdańsk ma dostęp do rozwiniętej sieci transportu kolejowego i drogowego, co dodatkowo zwiększa jego atrakcyjność i możliwości, pozwalając na szybką dystrybucję towarów nie tylko na terenie kraju.
Zwiększone zapotrzebowanie na surowce energetyczne
Wzrost znaczenia Portu Gdańsk jest związany również ze zwiększonym zapotrzebowaniem na surowce energetyczne. Jest to możliwe również dzięki poczynionym inwestycjom na terenie portu (m.in. budowa terminalu masowego, rozbudowa terminala DCT), które pozwalają na przeładunek i magazynowanie węgla, ropy naftowej, gazu i paliwa. Dzięki nim cały łańcuch dostaw surowców jest bardziej efektywny.
Również postępujące w Europie zmiany mające na celu dywersyfikację źródeł energii oraz zmniejszenie zależności od niestabilnych, czy częściowo niedostępnych rejonów geopolitycznych, sprawiły, że Port Gdańsk stał się bezpiecznym i strategicznym portem w kontekście energetyki.
Podsumowanie
Podsumowując, jako Regesta SA jesteśmy dumni z możliwości współpracy z Portem Gdańsk - Baltic Hub, który stanowi kluczowe strategiczne centrum logistyczne naszych działań transportowych.
Dzięki naszemu doświadczeniu i profesjonalnej obsłudze zapewniamy klientom bezpieczny i efektywny fracht morski na najwyższym poziomie. Port Gdańsk jest nieocenionym elementem w dystrybucji towarów między Europą a Chinami i kluczowym punktem naszych działań logistycznych.
Korzystając z naszych usług transportowych morskich oraz współpracy z Portem Gdańsk, zapewniamy klientom szybkie i sprawnie realizowane przewozy, pełne wsparcie i zaangażowanie na każdym etapie procesu logistycznego.
Jeśli poszukujesz solidnego operatora logistycznego, który zapewni bezpieczeństwo Twoim towarom, dołącz do naszej grupy klientów i razem z Portem Gdańsk otwórz nowe możliwości na mapie międzynarodowej logistyki.