Planowanie transportu to wieloetapowy proces będący podstawowym elementem sprawnego przepływu towarów. Poprawna logistyka i spedycja są niezbędne do dobrej organizacji procesu transportowego. Zanim jednak towary zostaną przewiezione z punktu A do punktu B, transport należy zaprojektować poprzez przeanalizowanie potrzeb i wymagań konkretnego kontrahenta.
Czym jest proces transportowy?
Proces transportowy to pojęcie odnoszące się do ciągu działań, które związane są z przemieszczaniem towarów pomiędzy różnymi punktami. Działania te są ze sobą ściśle skoordynowane i tworzą spójną całość, której celem jest przewiezienie towarów w odpowiednim czasie i stanie do właściwego miejsca. Oczywiście nie bez znaczenia dla procesu transportowego są również pozostałe fragmenty łańcucha dostaw, czyli magazynowanie i zarządzanie zapasami, obsługa klientów czy zarządzanie zwrotami. Istotnym elementem procesu transportowego jest również próba usprawnienia i optymalizowania zaprojektowanych wcześniej procesów z użyciem różnych narzędzi, technologii i systemów.
Aktualnie wykorzystuje się trzy typy systemów organizacji przewozów drogowych:
- wahadłowy – wykorzystywanie powtarzających się przewozów między dwoma stałymi punktami załadunku i wyładunku;
- promienisty – rozwożenie ładunków masowych z jednego punktu załadunku do kilku punktów rozładunku lub z kilku punktów rozładunku do jednego punktu załadunku;
- obwodowy – wykonywanie przewozu po zamkniętym obwodzie z większą liczbą punktów ładunkowych; charakterystycznym podtypem transportu obwodowego jest system rozwózkowy.
Proces transportowy krok po kroku
W czasie organizowania procesu transportowego usługi transportowe i spedycyjne obciążone są dużą odpowiedzialnością. Proces transportowy składa się z trzech rodzajów czynności: organizacyjnych, wykonawczych i handlowych. Cała operacja zaczyna się, kiedy spedytor przyjmie zlecenie na organizację przewozu. Już na tym etapie jego praca jest niezwykle ważna, ponieważ musi zdecydować, jakiemu przewoźnikowi powierzy realizację zadania. W tym czasie mają miejsce czynności organizacyjne – spedytor zajmuje się wytyczeniem trasy przejazdu, a także przygotowaniem niezbędnych dokumentów transportowych (m.in. listu przewozowego CMR, umowy i ubezpieczenia).
Dobrze wystawione zlecenie transportowe musi zawierać:
- odpowiednio oznaczone dokumenty (jako zlecenie przewozu lub zlecenie transportowe) wraz z numerem zlecenia oraz datą wystawienia zlecenia;
- warunki i instrukcje wykonania zlecenia, tj. wysokość wynagrodzenia za wykonanie usługi (fracht), zleceniobiorcę określonego jako przewoźnika, dokładny rodzaj i zakres usługi.
Przewoźnicy powinni mieć na uwadze, że przyjęcie zlecenia wiąże się z akceptacją warunków umowy oraz widmem ewentualnych konsekwencji w wypadku odstąpienia lub niewypełnienia założeń umowy.
Kolejnym etapem są czynności wykonawcze, czyli właściwy przewóz towarów. Czynności wykonawcze obejmują przygotowanie ładunku do przewozu, załadunek towarów, transport i wyładunek w miejscu docelowym.
Po zakończonym przewozie towar powinien zostać sprawdzony i – w razie potrzebny – odpowiednio magazynowany. Jako ostatnie wykonywane są czynności handlowe, czyli wszelkie kwestie finansowe i prawne. Należy rozliczyć się ze wszystkich niezbędnych dokumentów, a także opłacić wykonaną usługę. Na koniec przeprowadzona powinna zostać również analiza kosztów oraz jakości procesu transportowego. Dokładne sprawdzenie i przeanalizowanie zrealizowanego przewozu jest istotne z punktu widzenia optymalizacji procesu i redukcji kosztów.
Podsumowanie
W Regesta SA dzięki precyzyjnemu zarządzaniu procesami logistycznymi, jesteśmy w stanie zapewnić szybką i efektywną obsługę zamówień oraz terminową dostawę towarów do klientów. Dążymy do tego, aby nasza firma była nie tylko dostawcą usług logistycznych, ale także partnerem biznesowym gotowym sprostać nawet najbardziej wymagającym oczekiwaniom. Jesteśmy gotowi, by wesprzeć Państwa biznes w każdym kroku procesu logistycznego.
Więcej na stronie: https://regesta.pl/Logistyka-magazynowa