Każdy kierowca wie, że wiosenne porządki to nie tylko sprzątanie domu. Porządna, wiosenna pielęgnacja przyda się także Twojemu pojazdowi. Z pewnością odwdzięczy się potem dłuższą żywotnością oraz przyjemniejszą jazdą. Co zatem zrobić, aby odpowiednio zadbać o samochód?
Zacznij od tego, czego nie widać
Pewnie skupiasz się na odpowiednim czyszczeniu i pielęgnacji nadwozia, ale czy pamiętasz o najważniejszym? Konserwacja podwozia jest szczególnie ważna. Dlaczego? Metalowe elementy samochodu często ulegają korozji, co z biegiem czasu może być niebezpieczne i dyskwalifikować nasz pojazd z użytku. Pamiętaj, że korozja nie jest problemem dotyczącym tylko starych pojazdów! Dotyczy to także coraz nowszych pojazdów, dlatego warto to kontrolować. Konserwacja podwozia często zależy od warunków w jakich jest eksploatowany pojazd. Nie jest to zabieg, który trzeba przeprowadzać często – raz na kilka lat w zupełności wystarczy, ale ocenę zostawmy specjalistom.
Zima – trudny okres dla hamulców
Chcesz cieszyć się bezpieczną jazdą? Zainteresuj się hamulcami. Pamiętaj, że piach łatwo wchodzi w okładziny i tarcze hamulcowe, co przyspiesza ich zużycie. Oceń stan i jakość płynu hamulcowego. Warto pamiętać, że jest on silnie higroskopijny, co oznacza, że wchłania wilgoć, a w okresie zimowym jest jej szczególnie dużo. Zawartość wody zmniejsza jego temperaturę wrzenia, co może doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji na drodze. Samochód traci siłę hamującą często nawet w kilku kołach. Jak sprawdzić stan płynu hamulcowego? Możesz sprawdzić go za pomocą specjalnego miernika kontrolującego temperaturę wrzenia. Jaki jest pierwszy objaw zużytego płynu hamulcowego? Miękki pedał hamulca. Jeżeli czujesz, że wpada za głęboko i jest bardziej łagodny niż kiedyś koniecznie sprawdź stan płynu hamulcowego.
Karoseria – umyj i zabezpiecz
Karoseria po zimie ma na sobie warstwę brudu utworzoną z piachu, błota, soli oraz kurzu. Od czego zacząć czyszczenie? Na pewno od zmycia brudu myjką ciśnieniową. W tym wypadku trzeba uzbroić się w cierpliwość – jedno mycie może nie wystarczyć. Następnie użyj dobrej jakości szamponu samochodowego. Kolejnym krokiem będzie użycie wosku. Pokrycie nim karoserii będzie dobrą ochroną przed promieniami słońca i ułatwi kolejne mycie. Środków chemicznych używaj tylko w miejscach do tego przeznaczonych, inaczej może grozić Ci mandat w wysokości nawet 500 zł.
Przyszedł czas na… wnętrze!
Jak pozbyć się wilgotności, która szczególnie wnika do naszego pojazdu w okresie zimowym? Z pomocą przyjdą ciepłe dni, które możesz wykorzystać, aby dokładnie wywietrzyć pojazd. W tym przypadku przyda się także klimatyzacja, która nie tylko chłodzi, ale również osusza powietrze. Musisz pamiętać także o dokładnym odkurzeniu i umyciu wnętrza. Posiadasz plastikowy lub skórzany kokpit? Idealnie sprawdzą się jednorazowe ściereczki, które dodatkowo mogą go nabłyszczyć. Tekstylną lub welurową tapicerkę najlepiej wyprać. Już po pierwszym przetarciu tapicerki zobaczysz efekty!
Akumulator – jak o niego zadbać?
Nie można ukryć, że żywotność dzisiejszych akumulatorów to zaledwie kilka lat. Dlaczego tak się dzieje? Ma na to wpływ duża ilość elektroniki, która jest montowana w nowych samochodach. Co jest zabójcze dla akumulatora? Duże mrozy. Często uruchomienie silnika, a w szczególności diesla, dla minusowych temperatur to duże obciążenie. Jak sprawdzić stan akumulatora? W warsztacie lub za pomocą multimetru.
Zadbaj o widoczność – wymień wycieraczki
Dlaczego tak ważna jest wymiana wycieraczek po zimie? Często zmagają się one z trudnościami, takimi jak przymarzanie do szyb zimą, szkodzi im także piach, czy błoto podrywane przez koła. Na wymianie wycieraczek nie warto oszczędzać. Jakie wycieraczki wybrać? Eksperci podkreślają, że najlepsze są wycieraczki bezstelażowe. Ich guma lepiej przylega do szyby, ponieważ nie mają metalowej obejmy. Co więcej, pracują ciszej od tradycyjnych.
Klimatyzacja zimą?
Czy wiesz, że nie używanie klimatyzacji zimą to częsty błąd popełniany przez kierowców? Zapamiętaj, że klimatyzacja nie tylko ochładza powietrze, ale także je osusza. Długotrwałe nie używanie klimatyzacji, może doprowadzić do korozji sprężarki, co z kolei prowadzi do kosztownej awarii. Wiosną musisz pamiętać o odgrzybieniu klimatyzacji. Mikroorganizmy rozwijające się w kanałach klimatyzacji mogą być powodem chorób oraz alergii.
Kropka nad i, czyli wymiana opon na letnie
Z wysokimi temperaturami możemy zmierzyć się już w kwietniu i maju. Zatem nie warto zwlekać z wymianą opon na letnie. Wiesz, że miękka mieszanka opony zimowej ulega zniszczeniu szybciej niż opony letniej? Miej na uwadze także to, że samochody z takimi oponami niepewnie zachowują się na zakrętach. Wymiana opon na czas z pewnością pozwoli Ci oszczędzić pieniądze i zadbać o bezpieczeństwo. Jest ona szczególnie ważna w przypadku wiosennych porządków w pojeździe.
Podsumowanie
Wiosna to idealny czas na odpowiednie zadbanie o pojazd, zrobienie przeglądu czy wymiana części. Każdy kierowca powinien wziąć sobie do serca ten czas i zatroszczyć się o swój pojazd. Pamiętaj, sprzątanie nie musi być nudne, wystarczy ulubiona muzyka w tle i od razu lepiej się pracuje! Możesz spędzić miło czas, a w przyszłości cieszyć się bezpieczną jazdą. Połącz przyjemne z pożytecznym.
REGESTA SA dysponuje ponad 290 pojazdami. O wszystkie swoje auta dbamy nie tylko na wiosnę, ale cały rok. Jednak mamy świadomość, że wiosenne porządki sa wyjątkowo ważne, dlatego poświęcamy im stosunkowo więcej czasu.