Logistyka jest nieodłącznym elementem funkcjonowania każdego przedsiębiorstwa – zarówno tego działającego na mniejszą, jak i na większą skalę. Niezależnie od wielkości firmy dobrze zorganizowana logistyka i spedycja są kluczowe dla sprawnego rozwoju i ekspansji.
Optymalizowanie procesów logistycznych to podstawowy element na drodze ku zwiększeniu konkurencyjności firmy, a także zmniejszeniu kosztów i maksymalizacji zysków płynących z działalności. Sposobem na osiągnięcie tego celu jest logistyka kontaktowa.
Czym jest logistyka kontraktowa?
Aby zrozumieć, czym jest logistyka kontraktowa, warto zacząć od przypomnienia sobie podstawowej definicji logistyki, czyli złożonego procesu planowania, realizowania, kontrolowania sprawnego i efektywnego przepływu towarów oraz informacji z punktu pochodzenia do punktu docelowego w celu zaspokojenia wymagań klienta.
Natomiast logistyka kontraktowa jest usługą, która obejmuje szereg różnych operacji i procesów mających miejsce na powierzchni magazynowej. Wyspecjalizowana firma zajmuje się organizacją procesów od momentu wytworzenia produktu, do przekazania go ostatecznemu klientowi.
Do przykładowych usług świadczonych przez firmy logistyczne i spedycyjne zalicza się:
- wdrażanie systemów informatycznych;
- obsługa magazynu, przyjmowanie towarów;
- monitoring stanów magazynowych;
- dystrybucja;
- dbanie o odpewiednią infrastrukturę magazynu;
- usługi takie jak foliowanie produktów, etykietowanie, oklejanie;
- obsługa, kompletowanie i pakowanie zamówień.
Niekiedy specjalistycznym firmom zlecany jest również transport towarów – jego organizacja oraz obsługa zwrotów i reklamacji.
Zalety logistyki kontraktowej
Korzystanie z logistyki kontraktowej potrafi przynieść wiele korzyści. Główną z nich jest brak konieczności inwestowania we własny magazyn, jego infrastrukturę oraz wykwalifikowany personel. Zlecenie czynności związanych z magazynowaniem i obsługą zamówień oraz organizacją pracy czy planowaniem łańcucha dostaw zewnętrznej firmie, pozwala na redukcję kosztów prowadzenia działalności. To oszczędność nie tylko pieniędzy, ale również czasu.
Korzystanie z zewnętrznych usługodawców to również wsparcie profesjonalistów w zakresie usług transportowych i spedycyjnych. Ich pomoc i doradztwo może okazać się nieocenione szczególnie w znaczących dla firmy momentach.
Kolejną zaletą logistyki kontraktowej jest możliwość dostosowania zakresu usług do aktualnych potrzeb. Łatwiej jest skalować i rozszerzać lub redukować zakres współpracy. Powszechnie wiadomo, że popyt na różne towary zmienia się wraz z upływem miesięcy w kalendarzu – dla przykładu: niewiele osób myśli o zakupie ozdób świątecznych w sierpniu, ale te same ozdoby w grudniu będą się cieszyć większą popularnością. Logistyka kontraktowa pozwala szybko reagować na zmieniające się trendy i dostosowywać zakres współpracy.
Kiedy warto skorzystać z logistyki kontraktowej?
Jak wiele innych usług, logistyka kontraktowa nie jest dla wszystkich, choć istnieje spora grupa firm, dla których będzie korzystnym rozwiązaniem. Poleca się ją przede wszystkim przedsiębiorstwom dopiero zaczynającym swoją działalność. Oddelegowanie części zadań zewnętrznej firmie może znacząco ułatwić stawianie pierwszych kroków w branży. Początkowe koszty związane z rozpoczęciem pracy mogą być przytłaczające. Zlecenie logistyki zewnętrznej firmie odciąży nowo powstające przedsiębiorstwo, pozwoli ograniczyć koszty oraz skupić się na budowaniu marki i jej pozycji na rynku.
Logistyka kontraktowa jest dobrym rozwiązaniem również dla wielu sklepów internetowych. Szczególnie interesująca może być dla tych małych i średnich biznesów, dla których inwestowanie we własny magazyn i sieć dystrybucji jest nieopłacalne.
Podsumowanie
Regesta SA dzięki bogatemu doświadczeniu proponujemy partnerom nie tylko obsługę terminalową opartą na składowaniu i magazynowaniu towarów powierzonych, obsłudze załadunków i rozładunków, kompletacją towarów, ale również szeroką gamę opracowanych indywidualnie operacji pozwalających na kompleksową obsługę logistyczną uwzględniającą specyfikę przedsiębiorstwa i produktów.