Proces cyfryzacji to bardzo ciekawy i rozwojowy temat, który jest obecny w wielu dziedzinach życia – często zachodzi niemal niezauważalnie, stając się częścią naszej codzienności. Nowoczesne technologie śmiało wkraczają w różne obszary gospodarki i przemysłu, a branża TSL jest środowiskiem, w którym mają idealne warunki do rozwoju.
Logistyka jest działalnością, w której priorytetowe są m.in. odpowiednie tempo pracy, eliminowanie błędów i sprawne analizowanie danych. W związku z tym cyfryzacja może okazać się obowiązkowym kierunkiem rozwoju przedsiębiorstwa. Już dziś wiele nowoczesnych oraz patrzących w przyszłość firm decyduje się na wykorzystywanie coraz to bardziej innowacyjnych technologii.
Czym jest cyfryzacja w logistyce?
Cyfryzacja jest procesem polegającym na wprowadzeniu i zastosowaniu w działalności przedsiębiorstwa nowoczesnych rozwiązań. Logistyka i spedycja to obszary, w których chętnie wykorzystuje się innowacyjne technologie mające na celu zwiększenie wydajności i efektywności. Proces cyfryzacji obejmuje – jak sama nazwa wskazuje – wdrażanie nowoczesnych systemów, ale również szkolenie pracowników tak, aby potrafili oni odpowiednio wykorzystywać je w swoich codziennych obowiązkach.
Cyfryzacja kontra usługi transportowe i spedycyjne
Choć tytuł tego nagłówka mógłby sugerować, że cyfryzacja jest procesem niepożądanym w branży TSL, nic bardziej mylnego. Nowoczesne technologie idą z usługami logistycznymi, transportowymi i spedycyjnymi ramię w ramię – trudno wyobrazić sobie rozwój i coraz szerszą skalę działalności branży TSL bez cyfryzacji. Dlaczego tak jest?
Klienci i kontrahenci domagają się od firm logistycznych wiele, m.in. sprawnego i szybkiego produkowania lub komplementowania zamówień, eliminacji błędów, a także kontrolowania stanu magazynów. Również transport towarów wymaga ciągłego nadzorowania – klienci chcą wiedzieć, na jakim etapie dostawy znajduje się ich paczka, a spedytorzy muszą kontrolować aktualną sytuację na drodze, aby uniknąć opóźnień. Bez odpowiednich systemów wspomagających pracę, byłoby to niemożliwe.
Najciekawsze technologie
Śledząc trendy w cyfryzacji branży TSL, można zauważyć pewną tendencję w ich wdrażaniu. Na ten moment firmy najchętniej inwestują w technologie związane z obsługą magazynu. Są to programy i systemy, które wspierają zarządzanie magazynem i kontrolowanie wszystkiego, co dzieje się na jego terenie. Takie technologie są szczególnie istotne podczas zarządzania dużą powierzchnią.
Najnowsze systemy odbiegają jednak od wykorzystywanych do tej pory technologii. Do tej pory domyślnym scenariuszem, który z powodzeniem realizowało wiele przedsiębiorstw, był zakup całej infrastruktury programu. Dzisiejsze trendy zmierzają jednak w stronę modelu przypominającego płatną subskrypcję. Opłacanie subskrypcji znamy z codziennego życia, a ich najpowszechniejszym przykładem są platformy streamingowe. Na podobnej zasadzie działa coraz więcej programów do przechowywania danych. Skorzystanie z tak zwanego Software as a Service pozwala na wdrożenie nowych technologii niższym kosztem, niż ma to miejsce w przypadku zakupu oprogramowania.
Kolejnym niezwykle ciekawym trendem jest wykorzystywanie sztucznej inteligencji w branży TSL. AI (ang. artificial intelligence) w ostatnich miesiącach rozwija się w błyskawicznym tempie w związku z czym, znajduje zastosowanie w kolejnych branżach. W logistyce sztuczna inteligencja może być wykorzystywana na każdym etapie działalności – od produkcji, przez magazynowanie, aż po transport. AI pozwala szybciej analizować dużą ilość danych, dzięki czemu logistycy mogą optymalizować poszczególne etapy lub elementy w łańcuchu dostaw i produkcji.
Osoby interesujące się nowoczesnymi technologiami zapewne słyszały już o Internet of Things, czyli sieci połączonych ze sobą urządzeń, które usprawniają wymianę danych oraz kontrolę. Technologia wykorzystująca IoT to sieć połączonych ze sobą czytników, czujników ruchu, etykiet i innych urządzeń, które pozwalają na bieżąco sprawdzać i kontrolować stan magazynowy, ułatwiając tym samym pracę wielu osobom.
Niezwykle ciekawym pomysłem jest tworzenie tzw. digital twins, czyli cyfrowych bliźniaków. Korzystanie z tej technologii polega na wykreowaniu wirtualnego magazynu na wzór istniejącego, dzięki czemu logistycy mogą testować nowe rozwiązania organizacji pracy bez ryzyka dezorganizacji pracy magazynu oraz poniesienia dużych kosztów na skutek błędnych decyzji.
Podsumowanie
W Regesta SA bacznie przyglądamy się temu wszystkiemu i doskonale wiemy, że odpowiednie wykorzystanie nowoczesnych narzędzi analitycznych podczas pracy z klientami i przewoźnikami to nierozłączny element wszystkich procesów logistycznych. Na co dzień korzystamy z sytemu WMS, który pozwala na podstawie zgromadzonych danych – optymalizować pracę magazynu, czyli przyspieszyć i usprawnić procesy logistyczne zachodzące na terenie obiektu.