Najważniejsze trendy w logistyce na 2023 rok. Które z nich warto wdrożyć w swojej firmie logistycznej?

Sobota, 15.04.2023
Najważniejsze trendy w logistyce na 2023 rok. Które z nich warto wdrożyć w swojej firmie logistycznej?

Trendy na rok 2023

Jeśli chcielibyśmy krótko podsumować, jakie trendy będą przeważać w logistyce w 2023 roku, można powiedzieć, że stoi on pod znakiem zrównoważonego rozwoju, elastyczności i innowacji.


Zrównoważony rozwój i zielona logistyka

Podstawowym trendem na rok 2023 jest zrównoważona logistyka. Stan naszej planety pozostawia wiele do życzenia, a niekontrolowana emisja dwutlenku węgla niewątpliwie się do tego przyczynia.
Dążenie w stronę redukcji emisji CO2 i zmniejszenia śladu węglowego jest trendem, który spedycja stara się wdrożyć od lat, jednak jeszcze nigdy wcześniej konieczność ograniczenia negatywnego wpływu na środowisko nie była tak mocno akcentowana.


Realne działania, jakie mogą podejmować firmy z branży TSL to inwestowanie w elektryczne samochody, korzystanie z energooszczędnych sprzętów, zmniejszenie zużycia energii oraz redukcja ilości wytwarzanych odpadów. W realizacji ostatniego punktu przydatny może okazać się łańcuch dostaw o zamkniętym obiegu, który polega na odnawianiu zużytych produktów, a następnie ich odsprzedawaniu.


Rozwój IoT i automatyzacja procesów

W 2023 roku postępować będzie rozwój Internet of Things, czyli systemu połączonych ze sobą urządzeń elektronicznych, które bez ingerencji człowieka mogą komunikować się ze sobą i wymieniać dane. Jest to rozwiązanie od lat obecne w branży TSL, jednak w najbliższym czasie nastąpi jego dalszy rozkwit połączony z automatyzacją wielu procesów logistycznych. Zaangażowane zostaną do tego boty obsługujące programy komputerowe. Będą one wyręczać pracowników w wykonywaniu mechanicznych i czasochłonnych czynności, a także usprawnią monitorowanie stanu towarów, oraz kontrolę ich statusów.


Elastyczność logistyczna

Jak pokazał rok 2020, sztywność to przeżytek – w dzisiejszej rzeczywistości najważniejsza jest elastyczność i dostosowywanie się do panującej sytuacji. Zjawiska takie jak logistyka omnichannel czy sezonowość produktów niedługo staną się codziennością. Logistycy coraz większą uwagę będą kłaść na dostosowanie oferty do potrzeb klientów, co pozwoli przedsiębiorcom utrzymać konkurencyjność. Elastyczne zarządzanie magazynami to również sposób na generowanie oszczędności i optymalizację kosztów.


Symulacja, data mining i cloud computing

W 2023 roku przedsiębiorstwa logistyczne chętnie będą się rozwijać pod kątem analityki danych, która ma prowadzić do ustalenia pewnych wzorów i tendencji. Te mają być niezbędne przy podejmowaniu decyzji biznesowych, wykrywaniu oszustw, czy przewidywaniu popytu na poszczególne produkty w różnym czasie lub lokalizacjach. Analiza danych niezbędna będzie również do przedefiniowania zarządzania przedsiębiorstwem i reorganizacji łańcucha dostaw.


Zainteresowaniem cieszyć się będzie również symulacja procesów, która polega na stworzeniu wirtualnej kopii rzeczywistego magazynu i testowaniu na niej różnych rozwiązań. Pozwala to na wykreowanie najbardziej efektywnych mechanizmów zarządzania i wdrożenie jedynie tych, które spełniają oczekiwania logistyków.


Co warto wdrożyć w 2023 roku?

Wymienione powyżej trendy to tylko nieliczne z wielu, jakie eksperci przewidują na najbliższy rok. Mając przed sobą tak wiele ścieżek rozwoju, jakimi może podążyć przedsiębiorstwo, trudno podjąć decyzję, która z nich będzie najbardziej opłacalna.


Wydaje się, że wszystkie z wymienionych są interesującymi i niezwykle istotnymi kierunkami. Mając jednak na uwadze nieprzewidywalność i stopień skomplikowania aktualnej sytuacji rynkowej, warto szukać w niej stabilizacji i wzorców, które pomogą optymalizować nie tylko procesy logistyczne, ale również koszty. Wydaje się, że opłacalne może być inwestowanie w symulacje oraz zaawansowaną analitykę danych. Automatyzacja procesów, choć początkowo może nieść za sobą duże koszty, z czasem również powinna okazać się opłacalną inwestycją.


Niezwykle ważnym aspektem logistyki są spedycja i transport, które niecierpliwie czekają na modernizację. Zmniejszenie śladu węglowego przedsiębiorstwa jest i przez wiele lat będzie czołowym celem logistyków.


Podsumowanie

Z perspektywy branży logistycznej trendy na rok 2023 będą się zawierały w trzech słowach kluczowych: zmienność, zrównoważony rozwój i cyfryzacja. W Regesta S.A nasz cały zespół każdego dnia pracuje nad tym, by te wszystkie czynniki wdrażać w pracy. Tak, by jakość usług dla klientów była na najwyższym poziomie.