Usługa Fulfillment – czym jest i kiedy z niej skorzystać?

Poniedziałek, 30.01.2023
Usługa Fulfillment – czym jest i kiedy z niej skorzystać?
Coraz więcej firm decyduje się na rozszerzenie swojej działalności o handel internetowy. Równie wiele biznesów nie prowadzi w ogóle sprzedaży stacjonarnej, opierając się jedynie na handlu wysyłkowym. Przeniesienie, czy rozpoczęcie działalności w Internecie to ogromna możliwość dla wielu przedsiębiorców, ponieważ pozwala na znaczne zwiększenie grona potencjalnych klientów.


Niekiedy jednak prowadzenie działalności e-commerce staje się trudne i przytłaczające. Nawał zamówień może negatywnie wpływać na płynność obsługi, czy transport. Sytuacje, które wydają się na pierwszy rzut oka niezwykle pożądane, potrafią przysporzyć równie dużo kłopotów i stresu. Wtedy na ratunek przychodzi Fulfillment.

Czym jest usługa Fulfillment?

Fulfillment polega na oddelegowaniu działań związanych z logistyką i transportem zewnętrznemu podmiotowi. Firmy świadczące usługi transportowe i spedycyjne przejmują od przedsiębiorców działających w branży e-commerce część obowiązków tak, aby mogli oni skupić się jedynie na prowadzeniu i rozwijaniu biznesu.


Jakie działania wchodzą w zakres Fulfillment?

Usługi wchodzące w zakres Fulfillment mogą być różne, a wszystko zależy od indywidualnej oferty i zapotrzebowania. Najczęściej są to jednak działania, w skład których wchodzi kompleksowa obsługa zamówień nie tylko spedycja i transport.


Podsumowując, usługa Fulfillment zawiera w sobie czynności takie jak:
• zarządzanie zamówieniami,
• magazynowanie towaru,
• kontrola i analiza stanu magazynowego,
• dostawa towaru od producenta/dystrybutora do magazynu,
• komplementowanie i pakowanie zamówień zgodnie z wytycznymi,
• wysyłka zamówień,
• obsługa zwrotów i reklamacji.


W zakresie działalności niektórych firm znajduje się również kontakt z klientem.


Fulfillment w praktyce, czyli kto i kiedy powinien z niego korzystać?

Tak jak w przypadku większości usług, Fulfillment nie jest odpowiedni dla każdego. Niektóre biznesy pokochają tego rodzaju świadczenia, dla innych okażą się zbędne. Kto zatem skorzysta na outsoutcingu spedycji i transportu?


Fulfillment jest polecany w szczególności tym przedsiębiorcom, którzy:
• chcą usprawnić lub poprawić jakość obsługi klienta,
• odnotowują duże wahania sezonowe w popycie na swoje produkty,
• pragną lub skalują działalność, a nie mogą lub nie chcą zatrudniać kolejnych osób do obsługi procesu logistycznego,
• chcą generować oszczędności, np. nie wynajmując zbędnej powierzchni magazynowej,
• planują optymalizować koszty działalności,
• chcą skupić się na rozwijaniu działalności e-commerce,
• oczekują dostępu do najnowszych technologii w zarządzaniu.

To tylko niektóre z sytuacji, kiedy warto rozważyć oddelegowanie działalności logistycznej zewnętrznej firmie.


Kiedy nie warto korzystać zewnętrznego podwykonawcy?

Zdarzają się jednak sytuacje, w których usługa Fulfillment okazuje się zupełnie nieopłacalna. Dzieje się tak np. w przypadku, kiedy sklep realizuje niewielką, względnie stałą liczbę zamówień, a jego działalność nie wymaga magazynowania większej ilości towaru. Inną kwestią, która poruszana jest niekiedy w dyskusji o Fulfillmencie jest utrata kontroli nad obsługą zamówień. Oczywiście, takie ryzyko zawsze istnieje, nie każdy przedsiębiorca uczciwie wypełnia swoje obowiązki. Można jednak zminimalizować ryzyko złego wyboru poprzez zapoznanie się z ofertą, wczytanie w umowę zawieraną z firmą, a także zasięgnięcie opinii u właścicieli innych sklepów e-commerce korzystających z podobnych usług.


W związku z tym, decydując się na oddelegowanie zarządzania logistyką, należy przede wszystkim przeanalizować wszelkie „za” i „przeciw”, i zadecydować, czy takie działanie jest opłacalne. To pytanie może pojawić się zarówno w przypadku bardzo małych, jak i bardzo dużych działalności.