Skuteczne i efektywne zarządzanie magazynem w branży TSL – jak to zrobić dobrze?

Wtorek, 30.08.2022
Skuteczne i efektywne zarządzanie magazynem w branży TSL – jak to zrobić dobrze?
Dlaczego skuteczne i efektywne zarządzanie magazynem jest ważne?

Niezależnie, czy klientem jest indywidualny konsument czy prężnie działający przedsiębiorca, mają oni podobne oczekiwania wobec obsługi zamówień. Nikt nie lubi długo czekać, otrzymywać informacji o zgubionej przesyłce, wadliwym towarze lub nieodnotowanych wcześniej brakach w magazynie. Właśnie dlatego ważne jest skuteczne zarządzanie. Aby jak najlepiej wykonywać swoją pracę, spedytor musi znać stan podlegających mu magazynów. Gdyby nie wsparcie nowoczesnych technologii, zadanie to byłoby bardzo trudne i wymagało dużo żmudnej pracy. Na szczęście już od wielu lat może liczyć na programy, które pozwalają kontrolować stale powiększające się przestrzenie magazynowe.

Organizacja przede wszystkim

Spedycjanie może sprawnie funkcjonować bez zoptymalizowanego planu. Każda czynność, jaka wchodzi w skład procesu, powinna być przemyślana i odpowiednio zorganizowana. Podstawowym krokiem jest zaplanowanie przestrzeni magazynowej. Dzięki odpowiedniej aranżacji i rozstawieniu możliwe jest sprawne przewożenie towarów i kompletowanie zamówień. Przemyślane zaplanowanie przestrzeni pozwala również na wykorzystywanie maksymalnego potencjału magazynu. Do tego celu wykorzystuje się regały, palety, wieszaki, pudła – należy jednak pamiętać o przestrzeganiu przepisów BHP i zapewnieniu towarom odpowiednich warunków. W zależności od rodzaju mogą wymagać odpowiedniej temperatury czy wilgotności powietrza.

Niezwykle ważne jest, aby każdy towar miał przypisane miejsce składowania. To działanie ułatwi i usprawni proces przyjmowania, rozlokowywania i odszukiwania towarów. Odpowiednie oznaczenie, a także – w przypadku dużych powierzchni – wyznaczenie optymalnych szlaków komunikacyjnych ułatwi i przyspieszy pracę.

Technologie i sprzęt

Przy aktualnym zapotrzebowaniu na sprawną relokację i bezpieczne przechowywanie towarów, transport i spedycja nie są w stanie funkcjonować bez odpowiednich narzędzi, sprzętów i oprogramowania. Branża TSL chętnie korzysta z nowinek technologicznych, które usprawniają i ułatwiają pracę. W magazynach od lat standardem jest przypisywanie kodów kreskowych produktom i korzystanie z czytników lub bramek skanujących. Takie rozwiązania pozwalają śledzić drogę produktu w obrębie magazynu. Umożliwiają również wyłapywanie błędów lub ustalanie, na którym etapie doszło np. do uszkodzenia paczki. Dzięki temu możliwe jest analizowanie i usprawnianie funkcjonowania magazynu. Coraz chętniej do kontrolowania stanu magazynu i towarów wykorzystuje się również instalacje sieciowe kamer, które pozwalają jeszcze dokładniej śledzić losy towarów i sprawdzać nie tylko, na którym etapie doszło do „awarii”, ale również co ją wywołało.

Nieoceniony wkład w sprawne funkcjonowanie branży TSL mają również znane od wielu lat technologie, tj. programy pozwalające zarządzać stanem magazynów, a także sprzęt wykorzystywany w trakcie pracy. Wózki paletowe, widłowe i taczkowe, różnego rodzaju podnośniki, żurawiki warsztatowe czy wciągarki to obowiązkowy sprzęt, który usprawnia, a niekiedy umożliwia pracę magazynierów.

Kontrola

Spedytor musi reagować na ciągle zmieniającą się sytuację. Całkowicie normalnym zjawiskiem, szczególnie w dużych magazynach, jest częsta zmiana stanu magazynowana. Niekiedy wymaga to utrzymania towarów „w ruchu” czyli ciągłego przesuwania ich. Aby poradzić sobie z ogromem przesyłek, spedytorzy często decydują się na wyznaczanie specjalnych stref. Poza przestrzenią „właściwego” magazynowania mogą zostać wyznaczone strefy np. dla towarów oczekujących na wydanie, uszkodzonych i przeznaczonych do naprawy/zwrotu/utylizacji.

Należy również na bieżąco kontrolować stan magazynu. Z jednej strony przechowywanie towarów jest ważne, a z drugiej – warto zadbać, aby ich ilość była zgodna z aktualnym zapotrzebowaniem. Jeśli w magazynie przez cały rok zalegają świąteczne ozdoby, na które popyt odnotowuje się jedynie w IV kwartale roku, zmniejsza się efektywność wykorzystania powierzchni, ponieważ ta zajęta jest przez towar niepożądany, a mogłaby zostać przeznaczona pod magazynowanie innych dóbr. Równie istotne jest uzupełnianie braków magazynowych, aby nie zaburzać ciągłości pracy.

Podsumowanie

Magazyny są ważną częścią większości przedsiębiorstw, które produkują lub sprzedają dobra materialne. Bez względu na wysoką jakość towarów, nieprawidłową kompletacje czy złe opakowanie lub spóźnioną wysyłkę może spowodować niezadowolenie klienta. Dlatego też każdy przedsiębiorca chce, aby jego magazyn działał wydajnie i sprawnie . Bardzo ważne jest, aby dołożyć wszelkich starań, aby właściwie zarządzać logistyką magazynu. Dla tego otworzyliśmy dla Was nowy Magazyn Logistyczny REGESTA S.A położony jest na terenie Panattoni Park Tychy. Jest to obiekt klasy A, o powierzchni ponad 17tys m2. Dzięki nowej lokalizacji oferujemy naszym klientom usługi składowania towarów, przeładunków, przepakowania oraz inne komplementarne usługi logistyki kontraktowej.