Co to jest giełda transportowa?
Współczesne giełdy transportowe to platformy wymiany informacji i usług pomiędzy klientami a przewoźnikami. Najczęściej stroną poszukującą są producenci, spedytorzy, przedsiębiorcy, ale także klienci indywidualni. W przypadku ostatnich, przewozy realizowane są sporadycznie; raczej nie są to stałe zlecenia.
Giełda transportowa od dawna nie bazuje na kontakcie telefonicznym,a wykorzystuje łącze internetowe. Nie ma jednej, globalnej giełdy transportowej – na rynku istnieje wiele serwisów, które świadczą takie usługi. Obsługa niektórych z nich wymaga specjalnego programu, natomiast inne dostępne są na przeglądarkach internetowych lub w aplikacjach mobilnych. Część portali obejmuje swoim zasięgiem teren jednego kraju, inne również kraje sąsiadujące, ościenne czy większą liczbę państw. Poszczególne serwisy różnią się między sobą liczbą aktywnych użytkowników czy też liczbą aktualnych ofert dostępnych na portalu.
Korzystanie z takiej giełdy nie jest darmowe. Najczęściej przyjmowany są dwa rodzaje płatności – abonament lub prowizja pobierana od kwoty zawartej transakcji. Użytkownicy giełdy transportowej płacą stałą stawkę co określony czas (np. miesiąc, kwartał, pół roku, rok) lub oddają pewien procent od wartości zlecenia, organizowanego za pośrednictwem serwisu. W takiej sytuacji, koszty ponosi przewoźnik.
Szybkie łączenie wszystkich stron transportu
Jak działa giełda transportowa? Jest ona miejscem, w którym spotykają się interesy wszystkich stron potrzebujących, świadczących i organizujących transport. Przewoźnik może umieścić w serwisie informacje o realizowanym aktualnie przewozie, wolnych możliwościach/miejscu, a także koszcie usługi. Druga strona nie musi pozostać bierna. Przedsiębiorcy często zamieszczają ogłoszenia, w których zgłaszają potrzebę przetransportowania towarów. Dokładnie opisują tam towar, który wymaga dostarczenia i czekają na propozycje lub aktywnie poszukują przewoźników.
Internet pozwala sprawdzać aktualne możliwości, zaoferować miejsce w wolnych lub niewypełnionych przewozach lub poinformować o swoich mocach przerobowych. Giełdy transportowe zazwyczaj oferują również zawieranie umów między stronami, a właściciele serwisów dokładają starań, aby zweryfikować użytkowników.
Zalety giełdy transportowej
Za korzystaniem z giełdy transportowej przemawia wiele korzyści. Główną zaletą jest ich różnorodność – wielu przewoźników i wielu przedsiębiorców poszukuje i udostępnia tam swoje oferty. W jednym miejscu można znaleźć dużo usług firm oferujących transport.
Na branżowych serwisach można również znaleźć atrakcyjne i korzystne cenowo oferty przewozowe. Powszechnie wiadomo, że w przypadku tzw. pustego przejazdu, czyli sytuacji, kiedy kierowca wraca do bazy z pustą ciężarówką, generowane są wysokie koszty (paliwo, winiety, zapłata dla kierowcy). Giełda transportowa pozwala znaleźć kontrahenta, który wykorzysta tę sytuację i zdecyduje się wykupić przewóz dla swoich towarów na oferowanej trasie.
Podsumowanie
Na giełdach transportowych w jednym miejscu mamy dużo różnorodnych ofert ładunków, a ich skala kształtuje konkurencję wśród przewoźników, można wirtualnie śledzić trasę przejazdu ciężarówki, szybsza jest wymiana danych na temat realizacji zlecenia.
Z perspektywy przedsiębiorców kolejnym pozytywnym aspektem giełdy transportowej jest stała konkurencja pomiędzy przewoźnikami. Muszą oni przedstawiać klientom coraz bardziej atrakcyjne oferty oraz dostosować je do zmieniających się potrzeb. Niezaprzeczalna jest również potrzeba ciągłego podnoszenia jakości wykonywanych usług. Z drugiej strony, dzięki temu firmy transportowe są napędzane do rozwijania się i rozszerzania obsługiwanych tras.
Regesta S.A jest liderem w zakresie jakości świadczonych usług transportowych i rozwiązań logistycznych. Działając w sposób odpowiedzialny, dążymy do stałego podnoszenia wartości firmy, zapewnienia partnerom satysfakcji biznesowej, a pracownikom i społeczności lokalnej bezpieczeństwa.