Przedsiębiorcy z nożem na gardle powitali rok 2022. Nie można się temu dziwić, w końcu muszą mierzyć się z ogromnym kryzysem gospodarczym, nowymi przepisami, wyższymi podatkami i kosztami prowadzenia działalności. Drastycznie wzrosły również ceny prądu i gazu. Te trudne warunki dotkną również przedsiębiorców świadczących usługi transportowe i spedycyjne. Istnieje jednak możliwość obniżenia kosztów, a jest nią fotowoltaika.
Transport – logistyka a rosnące ceny prądu
Choć wielu osobom zarządzanie transportem nie kojarzy się z działalnością szczególnie narażoną na podwyżki cen prądu, rzeczywistość jest inna – za każdym przeprowadzonym przejazdem stoi spedycja, która kontroluje i planuje każdy krok. Oznacza to, że oprócz kierowców w branży TSL zatrudnianych jest wielu pracowników, którzy każdego dnia zza biurka zajmują się organizacją przewozu i administracją; pracowników, którzy do pełnienia swoich obowiązków potrzebują prądu.
Nie tylko pracownicy biurowi są odpowiedzialni za pobór energii. Utrzymanie budynków przedsiębiorstwa, magazynów, warsztatów, czy hoteli dla pracowników pociąga za sobą ogromny pobór prądu, który generują znajdujące się tam urządzenia. Im większe jest przedsiębiorstwo świadczące usługi transportowe i spedycyjne, tym większe koszty za pobór energii ponosi. I choć dotychczasowe rachunki mogły wydawać się wysokie, to od 2022 roku będą jeszcze wyższe.
Usługi transportowe i spedycyjne wychodzą naprzeciw rosnącym cenom
Skąd wziął się tak duży skok ceny prądu? Jest to związane m.in. z wyższymi kosztami uprawnień do emisji dwutlenku węgla do atmosfery, a także coraz wyższymi cenami surowców i paliw służących do wytwarzania energii elektrycznej. Jednocześnie Unia Europejska wciąż naciska na państwa członkowskie, aby te ograniczyły spalanie węgla kamiennego lub brunatnego, a jak najwięcej energii pozyskiwali ze źródeł bezemisyjnych, którymi są np. farmy fotowoltaiczne.
Przedsiębiorstwa – w przeciwieństwie do gospodarstw domowych – nie mogą liczyć na ulgi wspomagające budżet przy rosnących cenach prądu, dlatego już od kilku lat przedsiębiorcy decydują się na inwestowanie w energię odnawialną. Coraz więcej firm buduje farmy fotowoltaiczne lub pokrywa panelami powierzchnię dachów. Są również duzi gracze z sektora spedycji i transportu, którzy porozumiewając się bezpośrednio z dostawcą energii, zlecają budowę instalacji, która pokryje zapotrzebowanie na energię elektryczną.
Spedycja – co można zyskać na fotowoltaice?
Czy możliwe jest, aby pokryć całe zapotrzebowanie dużej działalności gospodarczej, jedynie przy użyciu energii pochodzącej z paneli fotowoltaicznych? Należy przeanalizować kilka czynników.
Rodzaj paneli i ich sprawność. Obecnie dostępnych jest kilka rodzajów paneli fotowoltaicznych, które skonstruowane zostały z użyciem różnych technologii i materiałów. Najwyższą, ok. 17-20% sprawność oferują panele monokrystaliczne.
Zapotrzebowanie na energię elektryczną. Niestety nawet najlepsze panele mogą nie zaspokoić wysokiego zapotrzebowania na prąd – przed decyzją należy przeanalizować możliwości finansowe i „powierzchniowe”, czyli jaki obszar przedsiębiorstwa mogą pokryć panele, np. płaskie dachy lub grunt. Im więcej modułów, tym więcej wyprodukowanego prądu.
Pora roku i lokalizacja. Nie każda pora roku jest tak samo łaskawa dla produkcji energii elektrycznej. Na najlepsze osiągi można liczyć latem, kiedy to dzień jest długi, a kąt padania promieni słonecznych optymalny. Gorsze wyniki przyniesie zima. To, ile energii elektrycznej wyprodukują panele fotowoltaiczne, jest ściśle związane również z lokalizacją firmy – działalności znajdujące się na południu, mogą liczyć na lepsze warunki słoneczne, a co za tym idzie – lepszą produkcję.
Podsumowanie
Warto zauważyć, że całkowite pokrycie zapotrzebowania na prąd może być trudne przy użyciu energii pochodzącej jedynie z paneli fotowoltaicznych. Nie oznacza to jednak, że nie warto modernizować działalności i inwestować w odnawialne źródła energii. Panele fotowoltaiczne mogą znacząco obniżyć koszty prowadzenia działalności związanej ze spedycją lub transportem.
W Regesta S.A po głębokiej analizie wszystkich „zysków i strat” oraz w trosce o naszą planetę, w roku 2021 zdecydowaliśmy się na inwestycje związane z produkcją zielonej energii. Nasza spółka zależna, Solar-R, rozpoczęła budowę farm fotowoltaicznych zlokalizowanych w naszym regionie. Pierwsza, powstała w Lesicy, gm. Piekoszów, druga powstaje w Bogucicach, gm. Pińczów. Pierwsza farma, o mocy 2MW zlokalizowana jest na obszarze 3,5ha, druga o mocy 15,2MW zajmować będzie powierzchnię 25ha. I tak, właśnie na co dzień będziemy korzystać z odnawialnych źródeł energii w naszej pracy.