Choć przewozy krajowe stanowią ważny element wzajemnych oddziaływań sieci transportowej, to firmy świadczące usługi transportowe i spedycyjne coraz częściej skupiają swoje działania na spedycji międzynarodowej.
Co oznacza TSL?
TSL to akronim od słów transport, spedycja i logistyka. TSL są to wszelkie działania związane z kompleksową obsługą przewozów towarów w kraju, a także usługi obejmujące spedycję międzynarodową, m.in. magazynowanie, przygotowanie, nadanie i śledzenie przesyłek. Usługi TSL pozwalają na bezpieczne, sprawne i legalne organizowanie procesów transportowych.
Aby usługi transportowe i spedycyjne organizowane były w sposób efektywny, wszystkie elementy TSL muszą sprawnie współdziałać. Duży wpływ na wygląd branży mają umiejętności adaptacji przedsiębiorstw do zarządzania procesami dystrybucji i dostaw, w tym również elastyczność biznesowa i otwartość na wdrażanie nowych rozwiązań i automatyzacji.
Transport obejmuje wszelkie działania związane z przemieszczaniem towarów lub osób, w szczególności przewóz ładunku między punktami w ustalonym czasie. Na podstawie tej definicji można wskazać dwa rodzaje transportu – transport pasażerski oraz transport towarowy.
Natomiast ze względu na drogę, jaką odbywa się przewóz, można wyróżnić: transport lądowy, składający się z transportu drogowego (samochody ciężarowe i dostawcze) oraz kolejowego (pociągi); transport lotniczy/powietrzny (samoloty, helikoptery), wodny (statki, promy), który może odbywać się drogą morską lub śródlądową, a także przesyłowy (rurowy, przewodowy, przenośnikowy).
Spedycja to ogół czynności związanych z planowaniem i organizacją transportu. Jej głównym celem jest przeprowadzenie przewozu w sposób ekonomiczny i sprawny, tak aby ładunek bezpiecznie i terminowo dotarł we wskazane miejsce.
Spedytor ma niezwykle odpowiedzialną pracę. Do jego obowiązków należy m.in. stworzenie dokładnego planu przewozu z uwzględnieniem trasy, załadunku, przeładunku, rozładunku i dowozu, a także dobranie odpowiednich środków transportu oraz skoordynowanie całego procesu. Odpowiada również za kompletowanie dokumentacji, a także za dopilnowanie aspektów prawnych.
Logistyka są to wszelakie działania związane z procesem zintegrowanego, systematycznego planowania i zarządzania łańcuchem dostaw, a także optymalizacją jego poszczególnych etapów. Logistyk zajmuje się wyznaczaniem celów związanych z przepływem materiałów, surowców i towarów oraz tworzy plan efektywnej, precyzyjnej oraz terminowej realizacji dostaw.
Aby usługi transportowe i spedycyjne funkcjonowały prawidłowo, osoby zajmujące się logistyką muszą pieczołowicie kontrolować poszczególne etapy dostaw. Podstawą sprawnego przewozu jest zintegrowanie poszczególnych elementów TSL, a także łańcucha dostaw wchodzącego w skład transportu.
Polska a spedycja międzynarodowa
Usługi transportowe i spedycyjne w Polsce przeżywają prawdziwy rozkwit, a ostatnie lata wskazują na dynamiczny rozwój i powiększanie się branży. Z czego wynika ten trend? Polska, dzięki atrakcyjnej ze względów logistycznych lokalizacji, jest sektorem o bardzo dużym potencjale rozwojowym. Dostęp do morza oraz przebiegające przez kraj liczne ciągi komunikacyjne, łączące wschód i zachód Europy sprawiają, że powstaje swego rodzaju zagęszczenie i skrzyżowanie wielu szlaków wzajemnych, międzynarodowych zależności. Nie bez znaczenia pozostaje również ogólny rozwój handlu, w szczególności internetowego, który wymusza na przedsiębiorstwach organizację i przewóz towarów w różne części świata.
Podsumowanie
Wszystkie wymienione w artykule procesy logistyczne muszą i powinny być prowadzone przez odpowiednio doświadczonych specjalistów, tak aby wasza działalność odnosiła sukces. W REGESTA S.A. oferujemy kompleksowe usługi transportowe oraz spedycyjne. Nasza marka cieszy się sporym uznaniem zarówno pod względem terminowości dostawy, efektywności, bezpieczeństwa, jak i poziomu świadczonych usług.
Zapraszamy do współpracy.