Temperatury sięgające niebotycznych 35°C powoli stają się codziennością nie tylko dla ciepłej, południowej Europy, ale również krajów, takich jak Niemcy czy Polska. Na początku XXI wieku klimatyzacja w samochodach ciężarowych należała do rzadkości, a 10-15 lat temu mało kto słyszał o klimatyzacji postojowej. Dziś oba rozwiązania są standardem, który ma niebagatelny wpływ na komfort pracy kierowcy.
Firmy świadczące wszelkie usługi transportowe i spedycyjne, organizując przewozy, muszą dbać zarówno o dobro klientów, jak i pracowników zapewniając im komfortowe warunki pracy. To szczególnie istotne w przypadku wykonywania transportu na trasach dalekobieżnych, podczas których kierowca nie tylko prowadzi ciężarówkę, ale również śpi w szybko nagrzewającej się szoferce.
Sprawny transport zależy od kierowcy
Warto pamiętać, że to właśnie kierowca odpowiedzialny jest za powodzenie transportu. Od jego samopoczucia, dyspozycyjności i niezawodności, zależy terminowe wykonanie zlecenia. Przedsięwzięcie, jakim jest spedycja to sieć naczyń połączonych, z których każde ma ogromne znaczenie dla powodzenia transportu przewożonego załadunku.
Usługi transportowe i spedycyjne kontra wysoka temperatura
Wysoka temperatura jest jednym z czynników stresogennych, mających wpływ na ciało i psychikę człowieka. Długotrwały stres ma negatywny wpływ na funkcjonowanie organizmu – pojawia się napięcie psychiczne i fizyczne, powodujące rozdrażnienie, zmęczenie, a nawet wyczerpanie.
Kierowca samochodu ciężarowego jest nie tylko członkiem siatki organizującej i świadczącej usługi transportowe i spedycyjne, ale również uczestnikiem ruchu drogowego, od którego zależy bezpieczeństwo innych osób. Wysoka temperatura upośledzająca działanie organizmu, wpływa również na możliwości prowadzenia pojazdów. Osoby poddane działaniu wysokiej temperatury mają problemy z koncentracją, częściej popełniają błędy i powodują wypadki.
Dobrze zorganizowana spedycja uwzględnia serwisowanie klimatyzacji
Pracownicy zajmujący się aspektami funkcjonowania firmy związanymi ze spedycją, powinni pamiętać o konieczności regularnego serwisowania ciężarówek. Dotyczy to zarówno sprawności samego pojazdu, jak i układu klimatyzacyjnego. Nikt tak dobrze nie zna się na systemach klimatyzacyjnych, jak wykwalifikowani serwisanci. Regularne, coroczne przeglądy pozwolą zachować klimatyzację w dobrym stanie.
Podczas przeglądu serwisanci nie tylko sprawdzą, czy klimatyzacja działa poprawnie, ale także usuną ewentualne usterki. Układ przejdzie kontrolę drożności kanału odpowiadającego za odprowadzanie skroplin. Serwisanci wymienią filtr kabinowy, a także uzupełnią środek chłodzący oraz dokładnie wyczyszczą klimatyzację. Dezynfekcja i odgrzybianie to czynności, które powinny być wykonane obowiązkowo. Grzyby i bakterie, które mogą rozwijać się w układzie, stanowią potencjalne zagrożenie dla kierowcy oddychającego klimatyzowanym powietrzem.
Regularność to klucz do sukcesu
Regularne użytkowanie systemu klimatyzacyjnego pozwoli zachować go w dobrym stanie. Transport jest gałęzią gospodarki, która funkcjonuje bez względu na porę roku czy warunki atmosferyczne. Tak, jak oczywiste jest używanie klimatyzacji latem, tak niewiele osób pamięta, że warto uruchomić układ także w innych warunkach – a mianowicie w okresie wiosenno-jesienno-zimowym.
Wystarczy kilkanaście minut raz w tygodniu, aby zapewnić systemowi sprawne działanie i przyczynić się do przedłużenia jego żywotności. Pracująca klimatyzacja pozwala na rozprowadzenie oleju smarującego niektóre mechanizmy układu (np. sprężarkę), który – poprzez długi okres leżenia odłogiem – może zalegać w układzie.
Prawidłowe użytkowanie klimatyzacji
Uwzględnienie corocznego serwisu jest powinnością osób zajmujących się spedycją, a regularne uruchamianie klimatyzacji – kierowcy. Obie czynności są jednak działaniami prewencyjnymi, dlatego pojawia się pytanie – jak użytkować klimatyzację na co dzień?
Złotą zasadą, która obowiązuje niezależnie od rodzaju auta, którym porusza się kierowca, jest niewłączanie klimatyzacji od razu po uruchomieniu silnika. Temperatura w samochodzie zazwyczaj jest wyższa niż temperatura otoczenia, dlatego chłodzenie wnętrza należy rozpocząć od wyrównania temperatur. Uprzednie otwarcie okien i przewietrzenie samochodu pozwolą układowi chłodzącemu pracować sprawniej i wydajniej.
Podsumowanie
Sprawna klimatyzacja w waszej kabinie ciężarówki, to nie tylko większy komfort jazdy. Sposób, w jaki o nią dbamy ma również wpływ na nasze zdrowie. Źle użytkowana i zanieczyszczona może doprowadzić nie tylko do kataru i przeziębienia, ale innych groźnych chorób. Stosując się do powyższych, zasad eliminujecie to ryzyko. Pamiętajcie, by nie ignorować terminów przeglądu klimatyzacji.
Nasi kierowcy zostali przeszkoleni i odpowiednio przygotowani do prawidłowego użytkowania klimatyzacji w swoich kabinach. Dzięki nim ich jazda staje się bardziej komfortowa i bezpieczna w słoneczne i upalne dni.